- Josef Javora
Naše zkušenosti s home office v časech krize

Samozřejmě, dnešní opatření omezující fyzický kontakt mezi lidmi je důležité pro omezení rozsahu pandemie. Je však jasné, že práce z domova není snadná pro nikoho z nás.
Když takto pracuje tolik lidí najednou, jako nikdy dříve, zjišťujeme, že pro nás tento způsob práce přináší některé jedinečné výzvy. Ty mají charakter technický i lidský.
Krátce se nad nimi zamyslíme a podělíme se o několik tipů, které by vám mohly pomoci existující překážky překonat.
Problémy s infrastrukturou pro práci na dálku:
Firemní VPN selhávají kvůli přetížení: Pro zajištění dostupnosti potřebných zdrojů a systémů pro zaměstnance používá mnoho společností VPN. Kvůli přetížení (kdy je připojeno mnoho uživatelů, kteří pracují vzdáleně najednou) začínají selhávat, spolu s aplikacemi pro týmovou komunikaci atd. Vyzbrojte se trpělivostí nebo přesvědčte svou společnost, aby místo toho přešla na řešení pro filtrace provozu DNS (jako je náš Thor Foresight Enterprise).
Nekonečné čekání na administrátorská práva: Dalším potíže nastávají, když požadujeme pomoc od správce IT, když potřebujeme přistupovat např. k nové sdílené složce nebo instalovat software. Je-li vše řízeno na dálku, je to ještě těžší. Naše rada je mít přátelské vztahy se správcem systému a být trpěliví. Tato situace je složitá pro všechny, takže každý musí poctivě dělat vše, jak nejlépe umí.
Začínáme narážet na problémy rychlosti internetového připojení: Vzhledem k obrovskému nárůstu počtu lidí, kteří zůstávají doma, jsou všechny online systémy přetíženy. Proto Netflix a YouTube snižují kvalitu streamování atd. Nemusíte s tím dělat nic, můžete však investovat do předplacení vyšší rychlosti u svého poskytovatele internetu a pokusit se omezit využití šířky pásma na to, co skutečně potřebujete.
Osobní výzvy při práci na dálku:
Pocit izolace: pokud své kolegy neuvidíte po delší dobu, může to na vás tento pocit začít nepříjemně doléhat. My lidé jsme tvorové společenští a s prodlužující se dobou pandemických omezení trpíme, ať už si to uvědomujeme nebo ne.
Time management se stává nesnadným: Správné dělení času na práci a ostatní aktivity nám za normálních okolností nečiní problém. Když ale ztratíme fyzické hranice mezi pracovním a osobním životem, může být složité se patřičně soustředit na práci.
Doma nejsou ideální pracovní podmínky: Pokud žijete s více členy domácnosti a nemáte příliš mnoho soukromého prostoru nebo vlastní kancelář, může být obtížné se řádně soustředit. Obzvláště pokud žijete s dětmi.
Co dělat, abychom zůstali zdraví a v dobré náladě:
Rozhodně to nejsou pro většinu z nás dobré časy. Na co si dávat pozor, abychom si zachovali vlastní pohodu a normálně fungovali (jsme si však vědomi, že totéž nemusí fungovat u každého).
Čtení zpráv omezit na 2 zvolené časy denně, abychom neupadl do jámy neustálých obav. Je zřejmé, že v médiích máme na
dbytek informací o pandemii COVID-19, a přestože je třeba mít aktuální informace, jejich nadbytek a neustálé opakování může u ledaskoho vést až k panice.
Před zahájením práce se obléknout do pracovního. I když může být pyžamo a župan pohodlnější, máme za to, že přispívá k pocitu, že se nám ani nechce vstávat, natož ještě pracovat.
Vytvořit si seznam úkolů se vším, co je třeba udělat v práci i v osobním životě. Snažit se stanovit hranice pro každý úkol, pro práci a volný čas. Při práci z domova se snadno stává, že jsou hranice mezi pracovním a soukromým životem narušené.
Plánovat si pokud možno předem, kdy budeme trávit čas s přáteli či členy domácnosti. A taky nějaký Skype call, pokud se nemůžeme vidět tváří v tvář. Není totiž dobré se izolovat totálně.
V těchto časech, pokud možno nepoužívat VPN nebo jiné zpomalující nástroje. Je dobré mít vždy zapnutý Thor Foresight, který bezpečnostní problémy řeší mnohem lépe.
A co vy, jak jste na tom? Pokud by vás zajímaly naše technické možnosti, určitě dejte vědět!
Neváhejte nás kontaktovat na zde.
Doufáme, že to všichni zvládneme bez újmy a zbytečných ztrát.
Zdroj: Heimdal Security (volně přeloženo).