top of page
Vyhledat
 • Josef Javora

Naše zkušenosti s home office v časech krize


Samozřejmě, dnešní opatření omezující fyzický kontakt mezi lidmi je důležité pro omezení rozsahu pandemie. Je však jasné, že práce z domova není snadná pro nikoho z nás.

Když takto pracuje tolik lidí najednou, jako nikdy dříve, zjišťujeme, že pro nás tento způsob práce přináší některé jedinečné výzvy. Ty mají charakter technický i lidský.

Krátce se nad nimi zamyslíme a podělíme se o několik tipů, které by vám mohly pomoci existující překážky překonat.

Problémy s infrastrukturou pro práci na dálku:

 • Firemní VPN selhávají kvůli přetížení: Pro zajištění dostupnosti potřebných zdrojů a systémů pro zaměstnance používá mnoho společností VPN. Kvůli přetížení (kdy je připojeno mnoho uživatelů, kteří pracují vzdáleně najednou) začínají selhávat, spolu s aplikacemi pro týmovou komunikaci atd. Vyzbrojte se trpělivostí nebo přesvědčte svou společnost, aby místo toho přešla na řešení pro filtrace provozu DNS (jako je náš Thor Foresight Enterprise).

 • Nekonečné čekání na administrátorská práva: Dalším potíže nastávají, když požadujeme pomoc od správce IT, když potřebujeme přistupovat např. k nové sdílené složce nebo instalovat software. Je-li vše řízeno na dálku, je to ještě těžší. Naše rada je mít přátelské vztahy se správcem systému a být trpěliví. Tato situace je složitá pro všechny, takže každý musí poctivě dělat vše, jak nejlépe umí.

 • Začínáme narážet na problémy rychlosti internetového připojení: Vzhledem k obrovskému nárůstu počtu lidí, kteří zůstávají doma, jsou všechny online systémy přetíženy. Proto Netflix a YouTube snižují kvalitu streamování atd. Nemusíte s tím dělat nic, můžete však investovat do předplacení vyšší rychlosti u svého poskytovatele internetu a pokusit se omezit využití šířky pásma na to, co skutečně potřebujete.

Osobní výzvy při práci na dálku:

 • Pocit izolace: pokud své kolegy neuvidíte po delší dobu, může to na vás tento pocit začít nepříjemně doléhat. My lidé jsme tvorové společenští a s prodlužující se dobou pandemických omezení trpíme, ať už si to uvědomujeme nebo ne.

 • Time management se stává nesnadným: Správné dělení času na práci a ostatní aktivity nám za normálních okolností nečiní problém. Když ale ztratíme fyzické hranice mezi pracovním a osobním životem, může být složité se patřičně soustředit na práci.

 • Doma nejsou ideální pracovní podmínky: Pokud žijete s více členy domácnosti a nemáte příliš mnoho soukromého prostoru nebo vlastní kancelář, může být obtížné se řádně soustředit. Obzvláště pokud žijete s dětmi.


Co dělat, abychom zůstali zdraví a v dobré náladě:

 • Rozhodně to nejsou pro většinu z nás dobré časy. Na co si dávat pozor, abychom si zachovali vlastní pohodu a normálně fungovali (jsme si však vědomi, že totéž nemusí fungovat u každého).

 • Čtení zpráv omezit na 2 zvolené časy denně, abychom neupadl do jámy neustálých obav. Je zřejmé, že v médiích máme na

dbytek informací o pandemii COVID-19, a přestože je třeba mít aktuální informace, jejich nadbytek a neustálé opakování může u ledaskoho vést až k panice.

 • Před zahájením práce se obléknout do pracovního. I když může být pyžamo a župan pohodlnější, máme za to, že přispívá k pocitu, že se nám ani nechce vstávat, natož ještě pracovat.

 • Vytvořit si seznam úkolů se vším, co je třeba udělat v práci i v osobním životě. Snažit se stanovit hranice pro každý úkol, pro práci a volný čas. Při práci z domova se snadno stává, že jsou hranice mezi pracovním a soukromým životem narušené.

 • Plánovat si pokud možno předem, kdy budeme trávit čas s přáteli či členy domácnosti. A taky nějaký Skype call, pokud se nemůžeme vidět tváří v tvář. Není totiž dobré se izolovat totálně.

 • V těchto časech, pokud možno nepoužívat VPN nebo jiné zpomalující nástroje. Je dobré mít vždy zapnutý Thor Foresight, který bezpečnostní problémy řeší mnohem lépe.

A co vy, jak jste na tom? Pokud by vás zajímaly naše technické možnosti, určitě dejte vědět!

Neváhejte nás kontaktovat na zde.

Doufáme, že to všichni zvládneme bez újmy a zbytečných ztrát.


Zdroj: Heimdal Security (volně přeloženo).

23 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page